Siły Zbrojne RP zasilone o czwarty zestaw bezzałogowych dronów Bayraktar TB2

Siły Zbrojne RP zasilone o czwarty zestaw bezzałogowych dronów Bayraktar TB2

W dniu wczorajszym, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej otrzymały czwarty komplet bezzałogowych statków powietrznych (BSP) Bayraktar TB2. W jego składzie znajdują się nie tylko 6 dronów, ale również 3 stacje kontroli naziemnej. „Ten nowy sprzęt zdecydowanie podnosi naszą gotowość bojową” – takie słowa z ust wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej, Pawła Bejdy, padły podczas oficjalnej ceremonii.

Do zestawu dronów Bayraktar TB2, który trafił do naszych sił zbrojnych, dołączone są nie tylko sensory EO/IR i uzbrojenie, lecz także zapasowe części. Wszystko to jest integralną częścią kompleksowego systemu BSP.

Podczas uroczystości zakończenia procesu odbioru systemu Bayraktar TB2 w Mirosławcu Górnym, Paweł Bejda podkreślał jak ważnym krokiem dla polskiej armii jest otrzymanie tej dostawy. „Drony Bayraktar sprawdziły się wyśmienicie podczas konfliktu na Ukrainie. Uważam to za potwierdzenie, że decyzja o ich zakupie w Polsce była słuszna” – mówił wiceszef MON.

Bejda zaznaczył również uniwersalność zastosowania tych dronów w różnych rodzajach sił zbrojnych, od wojsk lądowych, przez marynarkę wojenną, aż po jednostki specjalne. „Mogą służyć jako 'oczy’ dla każdego rodzaju wojsk. Dostarczają one informacji, które pozwalają na monitorowanie sytuacji nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi i na morzu” – dodał.