Co warto zobaczyć w Złocieńcu i na Pojezierzu Drawskim

Co warto zobaczyć w Złocieńcu i na Pojezierzu Drawskim

Pojezierze Drawskie

Złocieniec to gmina na Pojezierzu Drawskim, leżąca dokładnie w środkowej części województwa zachodniopomorskiego. Jej usytuowanie bardzo sprzyja turystyce, która zresztą bardzo prężnie się tutaj rozwija.  Jest to miejsce idealne dla osób, które lubią aktywny wypoczynek, a jednocześnie cenią sobie ciszę, spokój, czyste powietrze i bliskość przyrody. Odwiedzający gminę Złocieniec turyści, mają do swojej dyspozycji jeziora, lasy, piękne pagórki i rozległe trasy piesze jak i rowerowe. Małe zaludnienie terenu sprzyja odpoczynkowi z dala od zgiełku wielkich miast. Zachętą do odwiedzenia tego rejonu może być również fakt, iż został uznany za najbardziej ekologiczny obszar województwa zachodniopomorskiego. Jednak miłośnicy architektury i historii również znajdą tutaj coś dla siebie. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto zobaczyć w Złocieńcu i okolicy

Co warto zwiedzić w Złocieńcu

Złocieniecki ratusz 

Ratusz w Złocieńcu powstał w XIV wieku i został zbudowany w stylu gotyckim. Niestety, kilka razy padał ofiarą pożarów, by ostatecznie spłonąć w 1658 roku. Nowy budynek został oddany do użytku kilkanaście lat później.  1836 roku postanowiono zburzyć stary budynek i postawić na jego miejsce bardziej nowoczesny. Powstały w drugiej połowie XIX wieku ratusz zaczął pełnić funkcję siedziby rady miasta i sądu. Mieścił się w nim również urząd stanu cywilnego.

Przed rozpoczęciem I wojny światowej budynek podobnie został przebudowany, by stać się najładniejszym obiektem na rynku. Fronton ratusza zdobił herb miasta zaprojektowany przez samego burmistrza miasta.  Na dachu budynku zamontowano syrenę przeciwpożarową, której poprawne działanie codziennie testowano. Po 1945 roku ratusz został zajęty przez polskie władze wojskowe. W pewnym momencie był on siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa, a do 1989 urzędowała w nim także Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.

Jeśli chodzi o zmiany architektoniczne, to oprócz modernizacji schodów, ratusz zachował swój wygląd z pierwszej połowy XX wieku.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złocieńcu
Będąc w Złocieńcu warto zwiedzić budynek tego kościoła, który podobnie jak ratusz, w XVII wieku ucierpiał w czasie pożaru. Nie został całkowicie zniszczony, jednak zawalonego gotyckiego sklepienia nie udało się uratować, ani w żaden sposób odtworzyć. Po modernizacji, która miała miejsce w połowie XIX wieku całkowici usunięto z budynku jakiekolwiek elementy architektury gotyku. W późniejszym czasie kościół remontowano jeszcze kilka razy.

Aleja grabowa w parku miejskim w Złocieńcu

Będąc w Złocieńcu warto zobaczyć park miejski, który znajduje się u podnóża wzgórza, na którym dawniej stał zamek. Park Żubra nie jest oficjalną nazwą. Pochodzi ona on nazwiska Jana Żubra, który tuż po wojnie był opiekunem terenu. Warto przespacerować się urokliwą aleją grabową będącą główną ozdobą złocienieckiego parku.

Co warto zobaczyć w okolicy Złocieńca

Pałac w Darskowie

XIX wieczny pałac w stylu rokoko został wybudowany przez Krzysztofa von Doeberwitz, który został właścicielem majątku w 1780 roku.  Niestety pałac wraz z przylegającym do niego ogrodem w dużym stopniu zniszczyły  wojska napoleońskie, które zatrzymały się na tych terenach podczas odwrotu spod Moskwy.
Wg źródeł historycznych po wyjeździe wojsk napoleońskich remont budynku przeprowadził Ludwik von Knebel Doeberwiz. W czasie prac starano się zachować dawną bryłę budynku. Po śmierci właściciela pałac odziedziczył jego syn i postanowił znacznie go rozbudować. Zdecydował się także na powiększenie przylegającego do pałacu parku.
Ostatni raz budynek został przebudowany q 1897 roku. Obecnie składa się z odrębnych brył, powstałych w czasie remontów. Dwukondygnacyjny budynek na planie wydłużonego prostokąta posiada charakterystyczną wieżę z iglicowym dachem. Pałacowy budynek nie ucierpiał w czasie późniejszych wojen i udało mu się zachować swój dawny wygląd. Na przełomie lat 80 i 90 przeszedł generalny remont. Obecnie pełni funkcję Domu pomocy Społecznej.

Kościół w Darskowie – pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Będąc w Złocieńcu warto odwiedzić pobliskie Darskowo i zajrzeć do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. W barokowych wnętrzach świątyni powstałej w drugiej połowie XVIII wieku na uwagę zasługuje obraz „Ukrzyżowanie”, a także rokokowe epitafium  z piaskowca. Spacerując po przykościelnym cmentarzu można natrafić na płytę z 1757 roku natomiast wybierając się na dawny cmentarz ewangelicki zlokalizowany na obrzeżach wsi można obejrzeć pozostałości grobowca, w którym pochowani byli członkowie rodu von Doeberitz.

Kościół w Stawnie

Kościół w Stawnie pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej   w stylu neoromańskim powstał  w XIX wieku. Do jego budowy wykorzystano kamień łupany. Warto zwrócić uwagę na jego drewniana dzwonnicę oraz otaczające go wielkie lipy, które dają przyjemny cień w upalne letnie dni.

Pałac w Bobrowie

Zabytkiem, który warto zobaczyć będąc niedaleko Złocieńca jest powstały w XIX wieku pałac w Bobrowie. Wybudowany w stylu eklektycznym budynek posiada czworoboczna wieżę ze stożkowym hełmem, wykusz oraz blanki. Podczas II wojny światowej pałac służył jako obóz pracy dla Polaków. Po zakończeniu wojny  obiekt  upaństwowiono. Obecnie znajduje się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Co warto zobaczyć w okolicy Złocieńca latem

Rzeka Drawa

W gorące letnie dni możecie znaleźć ochłodę nad brzegiem rzeki Drawy, najładniejszej  i jednocześnie najdłuższej rzeki regionu. Miłośnicy spływów kajakowych powinni wybrać się na wyprawę szlakiem im. ks. kardynała Karola Wojtyły, który biegnie wzdłuż rzeki, która w rejonie Krzyża Wielkopolskiego wpada do Noteci.

Centralny punkt powiatu drawskiego

Matematycznie wyliczono, gdzie dokładnie znajduje się  środek powiatu. Dokładnie w tym miejscu  stoi  granitowy słup wystający nad ziemię, na górze którego umieszczono  różę wiatrów, która wskazuje strony świata. Pod kamieniem znajduje się kapsuła, do której włożono akt erekcyjny oraz czasopisma Geodeta oraz Przegląd Geodezyjny.

Jezioro Siecino

W czasie zwiedzania powiatu drawskiego warto zawitać nad jezioro Siecino, którego woda zalicza się do I klasy czystości. Zawdzięcza to w dużej mierze zakazowi używania silników motorowych , jaki obowiązuje na terenie zbiornika.  Jest to idealne miejsce dla miłośników nurkowania

Rezerwat „Jezioro Czarnówek” 

Miłośnicy przyrody zapewne docenią walory krajobrazowe rezerwatu, który  utworzono  w celu ochrony roślinności zbiornika wodnego. Można tam znaleźć unikatowe rośliny takie jak lobelia jeziorna czy turzyca dzióbkowata. Odwiedzają Złocieniec warto oddalić się o kilka kilometrów od miasta i zobaczyć ten wyjątkowy rezerwat przyrody.