Odnaleziono tajemniczy „Diabelski głaz”.

Odnaleziono tajemniczy „Diabelski głaz”.

W lesie pod Szczecinem udało się odnaleźć tajemniczy legendarny kamień.  Według podań było to miejsce, w którym diabeł wymierzał sprawiedliwość. Byli na nim sądzenie mordercy, oszuści oraz mordercy.  Widoczne na głazie zagłębienia uznano za ślad czarcich kopyt.

Według przedstawicieli Stowarzyszenia Nasze Wycieczki,  legendy dotyczące kamienia sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Były one przekazywane ustnie, a następnie regionaliści podjęli się ich spisania.  Na powierzchni głazu można zobaczyć liczne otwory, zagłębienia. Wyryto na nim także liczne znaki.  Są to dowody na pogańskie działania związane z ówczesnymi wierzeniami.  Uważa się, że głaz był jednym z elementów ówczesnych obrzędów.
Członkowie stowarzyszenia podczas licznych wycieczek mijali charakterystyczny kamień. Za każdym razem przykuwał on ich uwagę.  Z każdym spotkaniem, coraz bardziej przypominał im kamień pojawiający się w niemieckich legendach.  Te przypuszczenia potwierdziło odkrycie niemieckiej mapy, na której zaznaczono miejsce o nazwie „Teufelstein”. Wspomniana nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza właśnie „Diabelski Głaz”.

Stowarzyszenie Nasze Wycieczki nie będzie na razie ujawniać  miejsca, w którym zlokalizowany jest tajemniczy kamień.  Jednak jeszcze w tym miesiącu będzie można wziąć udział w wycieczkach tematycznych, których współorganizatorem jest miasto Szczecin.  Chętni będą mogli wyruszyć z parkingu przy stawie Łomot  w Dolinie Siedmiu Młynów. Przejście całej trasy ma zająć od 2 do 3 godzin.  Oczywiście punktem kulminacyjnym będzie możliwość obejrzenia kamienia wraz z nawiertami oraz wyrytymi na nim znakami. Uczestnicy wycieczki zapoznają się również z treścią legend i podań na temat magicznego głazu.