Uroczysta zbiórka żołnierzy w Złocieńcu z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Uroczysta zbiórka żołnierzy w Złocieńcu z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Rozpoczęcie Narodowego Święta Niepodległości, które przypada na dzień 10 listopada, obchodzone było na terenie 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Tamtejsi żołnierze zgromadzili się na uroczystej zbiórce, aby uczcić to ważne wydarzenie.

Dzień 11 listopada 1918 roku jest bezsprzecznie jednym z najistotniejszych momentów w historii Polski. Dokładnie wtedy, po długim okresie trwającym 123 lata, Rzeczpospolita znowu zaistniała na mapie Europy. Marzenia wielu Polaków, którzy dorastali i dojrzewali pod panowaniem zaborców, w końcu się spełniły. Polska mogła ponownie cieszyć się wolnością i niepodległością.

Generalny dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej, gen. bryg. Dariusz Machula, zaprosił na uroczystą zbiórkę różnych gości. Wśród nich znaleźli się samorządowcy, przedstawiciele władz na szczeblu wojewódzkim, a także osoby reprezentujące służby mundurowe i różne instytucje, z którymi jednostka wojskowa ze Złocieńca na co dzień współpracuje.

Podczas trwania uroczystości dokonano przypomnienia historii Święta Niepodległości. Zaproszeni goście mieli okazję złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, umieszczonym na centralnej części placu jednostki. W przebiegu tego uroczystego zgromadzenia odczytano także apel poległych i oddano salwę honorową.