Co warto zobaczyć w Szczecinie

Co warto zobaczyć w Szczecinie

Szczecin nie jest typowo turystycznym miastem. Nie znajduje się na liście miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, przyjeżdżając do Polski. Jest jednak miastem, które ma całkiem sporo do zaoferowania. Zarówno jeśli chodzi o walory przyrodnicze jak i zabytki historii. Stolica województwa zachodniopomorskiego to przede wszystkim tereny zielone i znany wszystkim port. Warto jednak wybrać się choćby na krótką wycieczkę po tym niedocenianym mieście, by zobaczyć, że oferuje o wiele więcej. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Szczecinie.

 

Co warto zobaczyć w Szczecinie

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Zamek był siedzibą rodu Gryfinów, którzy opanowali na terytorium Księstwa Pomorskiego. Obecnie budynek jest jednym z głównych symboli miasta i najczęściej odwiedzaną przez turystów atrakcją. Obecnie jest także miejscem, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Możecie się więc tam wybrać na jedną z interesujących wystaw lub koncertów, a przy okazji zwiedzić zamek z przewodnikiem, który opowie wam zapewne sporo ciekawych historii na temat samego budynku, ale również zamieszkującego go rodu. Warto wejść na wieżę widokową skąd roztacza się piękny widok na panoramę Szczecina i okolicę

 

Muzeum Narodowe

Gmach Muzeum Narodowego w Szczecin znajduje się obok Wałów Chrobrego, o których opowiemy więcej w dalszej części tekstu. W muzeum możecie oglądać wystawy stałe o oraz czasowe, dostępne w określonym terminie. Informacje na temat  kiedy i co konkretnie jest na nich wystawiane, możecie znaleźć na stronie internetowej muzeum. Natomiast jeśli chodzi o wystawy stałe, znajdziecie tam kopie antycznych rzeźb wykonane z brązu, antyczną ceramikę grecką oraz rzeźby i totemy typowe dla sztuki afrykańśkiej

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie

 

Stare miasto

Niestety, zabytkowe Stare Miasto zostało doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej, podzielając los stolicy. Jego odbudowa odbywa się sukcesywnie od wielu lat i trwa do dzisiejszego dnia.  Jednak nie można jej odmówić niepowtarzalnego klimatu, który zapewne dostrzeżecie, wybierając się na spacer  po dzielnicy rozciągającej się od nadbrzeża rzek Odry. Wejdźcie do jednej z licznych kawiarenek oferujących napoje i przekąski, odpocznijcie od zwiedzania i poczujcie, jak bije serce Szczecina.

Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba

Będąc w Szczecinie, koniecznie musicie odwiedzić Bazylikę, która jest drugim pod względem wysokości kościołem w Polsce. Pierwszy kościół powstał na tym miejscu już w XII wieku.  Jednak budynek w typowo gotyckim stylu powstawał na przełomie XIV i XV wieku. Skorzystajcie koniecznie  z możliwości wejścia na wieżę. Warto zobaczyć roztaczający się z niej widok na całe miasto.  Jest to najwyższy punt widokowy w Szczecinie, więc naprawdę nie wahajcie się ani chwili, bo to, co zobaczycie, zostanie w waszej pamięci na długo. Oczywiście przyjrzyjcie się również architekturze  wystrojowi samej  świątyni, który również robi wrażenie.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji mieści się w zabytkowej zajezdni tramwajowej na ulicy Niemierzyńśkiej. Jeśli jesteście fanami motoryzacji, to miejsce koniecznie powinno się znaleźć na waszej liście miejsc do odwiedzenia w Szczecinie. Będziecie mieli tam możliwość zapoznania się nie tylko z historią tramwajowej i autobusowej komunikacji miejskiej, ale również zobaczycie interesujące eksponaty związane z przemysłem motoryzacyjnym.  Zobaczycie takie perełki jak Syrena, Nysa, Żuk czy Fiat 125p. Do muzeum warto wybrać się z dziećmi, które na pewno nie będą się tam nudzić

 

Gdzie wybrać się w Szczecinie jeśli chcesz się zrelaksować

Park im. Jana Kasprowicza

 

Park im. Jana Kasprowicza jest największym parkiem miejskim w Szczecinie. Założony w 1900 roku teren wraz z przylegającym Parkiem Leśnym tworzy kompleks o łącznej powierzchni 100 ha. Jeśli jesteście miłośnikami przyrody i lubicie spędzać czas na łonie natury, koniecznie wybierzcie się tam na spacer. W czasie ciepłych miesięcy jest to również idealne miejsce na piknik. Na terenie parku spotkacie liczne gatunki drzew, których nie znajdziecie w innych rejonach Polski.

Wały Chrobrego

Taras widokowy usytuowany nad Odrą uznawany jest za jeden z głównych symboli Szczecina. Wały Chrobrego powstały w XX wieku i wg pierwotnego projektu miały stać się głównym punktem spacerowym miasta. Z tarasu wpisanego na listę zabytków będziecie mogli zobaczyć Odrę, ale również pobliskie wyspy znajdujące się na rzece: Łasztownię, Bielawę i Grodzką.

 

Jezioro Dąbie

Jezior Dąbie jest jednym z największych jezior na terenie naszego kraju. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród miłośników spokojnego odpoczynku jak i wśród żeglarzy, którzy mają do dyspozycji liczne kluby żeglarski oraz przystanie, w których stacjonuje sporo jachtów. Jeśli lubicie odpoczynek nad brzegiem wody, albo jesteście fanami żeglarstwa, będąc w Szczecinie, koniecznie wybierzcie się nad jezioro Dąbie.

 

Plac Jasne Błonia

Plac Jasne Błonia jest największym placem w mieście. Jego patronem jest Jan Paweł II, który został z nim po wizycie w mieście w 1995 roku. Plac jest miejscem masowych spotkań, ale można na nim również pospacerować lub zrelaksować się przy fontannie. Młodzi mieszkańcy miasta umawiają się na nim na spotkania ze znajomymi.

 

Puszcza Wkrzańska

Jeśli lubicie dziką przyrodę i jesteście miłośnikami odkrywanie nieznanych terenów, będąc w Szczecinie, koniecznie wybierzcie się do Puszczy Wkrzańskiej położonej na pograniczu z Niemcami. Na jej terenie znajdują się liczne rzeki i jeziora.

 

Port Morski i Brama Portowa w Szczecinie

Port morski w Szczecinie jest największym portem rzeki Odry. Nie trzeba wspominać o jego ogromnym znaczeniu dla gospodarki Polski. Jest jednak dostępny również dla turystów. Dlatego jeśli lubicie czuć powiew bryzy na twarzy, koniecznie wybierzcie się na rejs jednym z wycieczkowców, które docierają również do Świnoujścia. Godna uwagi jest także Brama Portowa w Szczecinie, będąca pozostałością po pruskiej fortyfikacji.  Przez nią prowadziła brama do Berlina dlatego przed II wojną światową była nazywana Bramą Berlińska

 

Jeden komentarz o “Co warto zobaczyć w Szczecinie

Dodaj komentarz