Spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO zaplanowano na dzisiaj

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO zaplanowano na dzisiaj

Dzisiaj w stolicy Belgii ma dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO.  Dodatkowo na spotkanie zaproszono również szefów dyplomacji Ukrainy, Finlandii, Gruzji, Szwecji i Gruzji. W posiedzeniu udział wezmą także przedstawiciele państw z Azji i Pacyfiku: Korei  Południowej, Japonii, Nowej Zelandii oraz Australii.  Omawianym tematem ma być oczywiście sytuacja na Ukrainie.

 

Sytuacja na Ukrainie oczami polityków

Jeszcze przed zaplanowanym spotkaniem, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg  wyraził swoje zdanie na temat dalszego przebiegu  wojny.  Jego zdaniem, nie ma szans na to, aby Putin zrezygnował z zajęcia terytorium Ukrainy,  a w najbliższym czasie będzie próbował podporządkować sobie wschodnią część tego kraju. Jens Stoltenberg odniósł się również do doniesień dotyczących mordowania ludności cywilnej przez rosyjskich żołnierzy. Ich działania nazwał zbrodnią wojenną i okrucieństwem, za które muszą ponieść konsekwencje. Była to reakcja na  budzące grozę zdjęcia z Buczy i innych miast.

W związku z przewidywanym wzmożonym atakiem na wschodnią część Ukrainy wicepremier kraju apeluje mieszkańców, o jak najszybsze opuszczenie tego rejonu. Iryna Wereszczuk zaznacza, że gdy walki się na silą, udzielenie pomocy cywilom może być już niemożliwe do zrealizowania.  Jasno podkreśla, że osobom, które nie zdecydują się na wyjazd,  najprawdopodobniej znajdą się pod ostrzałem i będzie i m groziło śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

Putin zapowiada zdobycie całego rejonu donieckiego. Mówi się o tym,  że Prezydent planuje ogłosić zwycięstwo na Ukrainie 9 maja. Jest to szczególna data w historii, która upamiętnia klęskę hitlerowskich Niemiec.